«Безпекові виміри інтеграційних процесів: роль НАТО і ЄС». Методична студія
В умовах російсько-української війни перед освітянами стоїть особливий виклик – навчати дітей не лише певному предмету, але й зберегти й підтримати їх в умовах глобальної невизначеності, відкриваючи перед ними перспективи майбутнього. Нині для всі нас питанням номер один є питання безпеки, адже воно стосується кожного в Україні. І хоча курс нашої держави на європейську та євроатлантичну інтеграцію спрямований на формування безпечного простору для всіх наших громадян й держави в цілому, необхідно віднаходити кращі шляхи донесення фактів і знань про ці процеси до підростаючого покоління.
Вперше разом з Європою
9 травня 2023 року одразу стало Днем, який увійшов в новітню історію нашої держави. Віднині ми відзначатимемо День Європи разом із світовим співтовариством. І хоча підготовка до проведення науково-практичного семінару за міжнародної участі «Європейська інтеграція України - від статусу кандидата до повноцінного членства» розпочалася задовго до Указу Президента про зміну дати відзначення Дня Європи, 9 травня було обрано його ініціаторами свідомо й відповідально як день, що єднає нас з європейським співтовариством. Організували та провели захід НДІ Європейської інтеграції та регіональних досліджень Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Чернівецький регіональний центр підвищення кваліфікації, Чернівецька обласна військова адміністрація та Чернівецька обласна рада, за підтримки юридичного факультету ЧНУ імені Юрія Федьковича.
Форум політологів у нашому університеті
Щороку в Чернівецькому національному університеті проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток політичної науки: європейські практики та національні перспективи». Цьогоріч це буде вже ХІІІ форум політологів, який організовують кафедра політології та державного управління ФІПМВ, НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень нашого університету, за активною участю традиційних міжнародних партнерів – Університету Ораді (Румунія) та Університету імені Марії Склодовської-Кюрі в Любліні (Польща).
Біда єднає
Польща – одна з тих європейських кран, які найкраще усвідомлюють загрози, породжені російським агресивними діями та планами. Тому не дивно, що саме наші польські друзі надають різнобічну підтримку боротьбі України за свою свободу та незалежність. Російсько-українська війна триває і набула затяжного характеру. Це вимагає скоординованих дій країн-партнерів і пошуку нових ресурсів для посилення можливостей України й всього демократичного світу протистояти загарбницьким планам кремля.
Історична пам’ять: звертаючись до минулого задля майбутнього
19-20 квітня 2023 року у Чернівцях відбувся просвітницький семінар «Боротьба за державність. Від української революції до сучасної російсько-української війни». Його організували Український інститут національної пам’яті спільно з Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музеєм Революції Гідності, у співпраці з Департаментом освіти і науки ЧОВА, управлінням культури ЧОВА, Чернівецьким обласним центром національно-патріотичного виховання, туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Робота семінару відбувалася на базі Чернівецького обласного краєзнавчого музею. Учасниками заходу стали працівники закладів культури (музеїв і бібліотек) та освітяни (вчителі історії та захисту України).
Переосмислюючи Східне партнерство
31 березня – 1 квітня 2023 року в столиці Молдови відбулася міжнародна наукова конференція Жана Моне на тему: «Східне партнерство – до спільноти демократії та розвитку». Її організатором став Центр досконалості Жана Моне Молдовського державного університету. Він працює на базі Інститут публічного управління МДУ під керівництвом проф. Людмили Рошка.
Порівняльний аналіз освітніх політик
Сучасний кризовий стан нашого світу породжує нові вимоги до освітніх політик і практик, необхідність не тільки їх аналізу науково-педагогічного, але й політологічного осмислення.
Молодь, яка прагне формувати майбутнє
Українська академія лідерства вже має авторитетну історію успіхів у неформальному навчанні молоді. Сама її назва точно вказує на місію цієї установи, яку вона виконує навіть в умовах нової фази російсько-української війни. Нещодавно (20 – 21 березня 2023 р.) на запрошення УАЛ проф. Анатолій Круглашов, зав. кафедри політології та державного управління, директор НДІ європейської інтеграції та регіональних досліджень ЧНУ імені Юрія Федьковича прочитав її слухачам цикл лекцій з проблематики європейської інтеграції. Розпочав викладання під час одноденного перебування у Львові, а завершив під час навчального туру уалівців до нашого міста й університету.
Про безпеку та стійкість українців
В умовах триваючої російсько-української війни питання безпеки виходять на перший план для кожної людини і суспільства в цілому. У лютому-березні 2022 року у Гончаренко центрі керівник Лабораторії сучасних етнополітичних досліджень НДІ, докторантка кафедри політології та державного управління Наталія Нечаєва-Юрійчук провела цикл лекцій «Безпека: від індивідуального до глобального».
Україна – НАТО: перспективи єдності
Експертний круглий стіл «Взаємовідносини Україна – НАТО: перспективи вступу до Альянсу», який відбувся у Чернівцях 23 березня, зібрав науковців, експертів, практиків у стінах Чернівецької обласної ради. З вітальним словом до учасників звернулися перша заступниця начальника Чернівецької обласної військової (державної) адміністрації Альона Атаманюк та заступник голови Чернівецької обласної ради, к.політ.н. Михайло Павлюк. Спрямовували обговорення модератори заходу - заступник директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації, к.і.н., доцент Сергій Гакман та завідувач кафедри міжнародних відносин та суспільних комунікацій ЧНУ імені Ю. Федьковича, д.політ.н. Віталій Макар.
More...
Разом до перемоги
Упродовж тижня делегація з України у складі Михайла Павлюка, заступника голови Чернівецької обласної ради, к.політ.н., Сергія Гакмана, к.і.н., доцента, заступника директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації, віце-президента БФ «Суспільні ресурси та ініціативи», Лідії Смоли, політолога, психолога, д.політ.н., професора Національного технічного університету України «Політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», екс-радника Секретаря РНБО, екс-радника Міністра оборони України, Наталії Нечаєвої-Юрійчук, к.і.н., докторантки кафедри політології та державного управління ЧНУ імені Юрія Федьковича, Сергія Луканюка, начальника відділу міжнародних зв’язків ЧНУ імені Юрія Федьковича, Алли Макух, керівника ГО Всеукраїнський громадський рух матерів та родичів учасників АТО «Берегиня», представника уповноваженої Президента України з питань захисту прав та свобод захисників України та інших відвідала Румунію з метою участі у насиченій програмі наукових і публічних заходів, приурочених до початку широкомасштабної збройної агресії Росії проти України.
Спілкування з майбутніми управлінцями
З 26 лютого відкрилося стажування студентської молоді в Чернівецькій міській Раді. Минулоріч його проведення ініціював проф. Руслан Білоскурський - декан економічного факультету ЧНУ імені Юрія Федьковича, депутат нашої міської Ради. За наслідками першого стажування 7 його учасників отримали роботу в структурах міської ради.
Лютий рік
У річницю широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну відбулася Всеукраїнська конференція «Дипломатія в міжнародних відносинах: ретроспекція і сучасність», організована Національним авіаційним університетом.
Під час конференції обговорювалися проблеми і завдання дипломатичної діяльності в умовах російсько-української війни, розвитку галузевої дипломатії, її світовий досвід та вітчизняна практика, а також дипломатія України та її союзників в умовах війни. На важливості обрання саме цієї дати для проведення наукової конференції, що виступила ще одним засобом демонстрації незламності українського суспільства у протистоянні військовій агресії РФ проти України наголосила завідувачка кафедри міжнародних відносин, інформації та регіональних студій ФМВ Ніна Ржевська.
Місцеве самоврядування в умовах війни: виклики та здобутки
Реформа децентралізації, створення нових територіальних громад в умовах війни, проведені Україною, є безпрецедентними процесами в історії організації державного управління. Але ці є самі умови вимагають від нас не зупинятися на досягнутому та зміцнювати місцеве самоврядування як основу державності та суспільного добробуту нашої країни.
22 лютого 2023 р. у режимі онлайн відбувся круглий стіл «Місцеве самоврядування України в умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації”, організований Чернівецьким регіональним центром підвищення кваліфікації.