Четвер, 26 жовтня 2017 18:15

«Основна проблема реформи децентралізації – відсутність законодавчого регулювання» Рекомендовані

Про проблеми та успіхи реформи децентралізації в Україні та Чернівецькій області зокрема спілкувались експерти та практики під час проведення круглого столу на тему «Реформа самоврядування - децентралізації в Чернівецькій області: основні досягнення та виклики». Дискусія відбулась напередодні виборів у об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться цієї неділі, 29 жовтня.

 

Захід був організований Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучуріва, разом із Науково-дослідницьким інститутом європейської інтеграції та регіонали досліджень Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Партнерами в його проведенні виступили також «Громадське радіо», Буковинський політологічний центр і Реанімаційний пакет реформ.

Учасників заходу привітав директор Інституту та координатор Буковинського політологічного центру проф. Анатолій Круглашов. Він розповів про дослідницькі пріоритети  Інституту та кафедри політології та державного управління в ЧНУ, а також, як член Групи незалежних експертів з Європейської Хартії Місцевого самоврядування Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи відзначив наступне: «Я є прихильником децентралізації, щоб місцева влада мала серйозні повноваження в процесі адекватного управління державою. Тобто не може бути і мови про формати федерацій чи конфедерацій, коли адміністративна одиниця матиме право вето на, наприклад, рішення щодо зовнішньополітичного курсу. У виконавчої влади, однак, має залишитись повноваження на реалізацію загальнодержавних програм. Але проблема законодавства величезна – концепція реформи децентралізації прийнята у 2014 році, її правозабезпечення суттєво відстає. Вже є конфлікт повноважень на районному та обласному рівнях, між ОТГ та РДА, і ці проблеми будуть лише поглиблюватись, якщо їх своєчасно не вирішувати».

Юрій Горбань – співорганізатор заходу, експерт Фонду «Демократичні ініціативи» імені І.Кучеріва, проаналізував результати соціологічного моніторингу, який проводив Фонд у період з літа 2016 р.  до літа 2017 р. Ці данні засвідчили, що рівень обізнаності громадян щодо реформи децентралізації зріс з 12 до 20%. 42% опитаних підтримують процес децентралізації, тоді як 27% виступають проти цієї реформи. «При цьому лише 10% опитаних вірить в те, що новообрана місцева влада справиться із своїми обов’язками, 32% - переважно впевнені у успіхові, решта – схиляється до більш негативних сценаріїв. З позитивів децентралізації опитані відзначили покращення якості доріг – 64%, покращення благоустрою – 30% та покращення стану місць для дозвілля – 35%. До негативів віднесли погіршення якості медичного обслуговування – 50%, обслуговування соціально вразливих категорій – 44% та забезпечення робочими місцями – 39%».

Своїм баченням здобутків і проблем здійснення процесу децентралізації в Чернівецькій області поділилась із присутніми депутат Чернівецької обласної ради та радник її голови Альона Гливко. Вона наголосила на низці невирішених питань, але підкреслила в своєму виступі, що попри загальнодержавні проблеми, у силах громад і зацікавлених осіб працювати над реалізацією реформи децентралізації. Передусім шляхом забезпечення належної комунікації, донесення інформації про переваги та наслідки реформи до кожного українця. Адже допоки люди чогось не розуміють – вони опираються цим змінам, - наголосила промовець.

Детально охарактеризувала стан реалізації реформ із децентралізації в Чернівецькій області Христина Марчук - начальник відділу з питань децентралізації Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОДА. «На завершення 2017 р. у нашій області буде вже 26 ОТГ, що охоплює майже 37% території області та 29% населення. Найбільша – Сторожинецька - 40 тисяч, найменша – Путильська, через те, що у гірській зоні, ї її чисельність може досягне 2,5 тисяч чоловік. У всіх районах є об’єднані громади, за винятком Кельменецького району. Спроможність громад різна. Замалим важко існувати, але законодавство дозволяє потім приєднувати населені пункти до ОТГ вже після об’єднання», підкреслила Х. Марчук. Оптимальним розміром громад для їх успішного функціонування експерти називають 10-12 тисяч чоловік.

Тарас Прокоп, к.і.н., - експерт Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування охарактеризував виборчий процес в ОТГ. Він наголосив: «Зараз відбувається історичний процес. Про реформу децентралізації давно говорили, і без толку. Багато є скептиків. Однак ті, хто в числі перших реалізує її – має найбільші ризики і найбільше виграють від реформи. Адже основні стимули (субвенції, навчальні програми тощо) сконцентрувались у вже сформованих громадах. Однак завжди залишаться ті, хто об’єднуватись не захоче. І тоді, мабуть, доведеться поступитись принципом добровільності, оскільки «правила гри» мають бути єдиними для всіх. Якщо вдасться добровільно об’єднати абсолютно всі громади – ми станемо першою такою країною в світі».

Конкретні факти та тенденції розвитку реформ на рівні місцевих громад були детально розглянуті у експертному виступі Тараса Халавки – к.н. з державного управління, який показав динаміку процесів децентралізації в нашому регіоні та визначив пріоритетні завдання на перспективу.

Про конкретні успіхи та труднощі діяльності однієї з перших утворених в області ОТГ – Вашковецької в Сокирянському районі розповів її очільник Валерій Романенко. «Найбільша проблема української децентралізації – відсутність чіткості у законодавстві. Наприклад, через відсутність правового регулювання статусу земель за межами населених пунктів ми не можемо вирішити багато справ із землею, ставком, ремонтом дороги. Є проблеми і іншого походження – кадровий голод, адже більшість наших фахівців пенсійного та передпенсійного віку, а заміни їм немає. Бракує фахівців, які володіють досконало іноземною мовою, хоча б для написання проектних заявок. Запущена інфраструктура, яка потребує великих фінансових вкладень», - відзначив В. Романенко. Він похвалився і позитивними змінами останніх років. Придбали шкільний автобус, який використовують для потреб громади. Мають намір ще запровадити соціальний автобусний маршрут, аби збирати документи, потрібні для вирішення потреб мешканців. А далі – запровадити систему електронного врядування «Розумне село». Вирішують проблему відсутності дошкільного закладу та утилізації твердого сміття через укладення міжмуніципальних угод. Приватні підприємці ОТГ інвестують власні кошти у розвиток громади і стають рушіями позитивних змін на місцях.

Набутим досвідом, його позити вами та негативами щиро поділились голови Магалянської ОТГ Аркадій Шова та Чудеєвської ОТГ Анатолій Піцул.

В обговоренні активну участь взяли інші учасники дискусії, зокрема доцент Сергій Швидюк, зав. відділом обласної Ради Ярослав Цуркан та деякі інші. Роботу круглого столу модерувала проф. Наталія Ротар – заступник директора НДІ ЄІРД та проф. А. Круглашов. Експертами та практиками були запропоновані рекомендації, необхідні для адекватного втілення реформ з децентралізації, насамперед, внесення змін до Конституції, Бюджетного та Податкового кодексів, низки законів та підзаконних актів, а також перегляд механізму призначення деяких субвенцій.

 


Новини партнерів

«На пенсію – не раніше, ніж відпрацюєш 35 років», - експерт РПР

«На пенсію – не раніше, ніж відпрацюєш 35 років», - експерт РПР

20 жовтня 2017

11 жовтня в дію вступив закон про пенсійну реформу, який закріплює осучаснення пенсій та збільшення мінімального страхового стажу. Якщо перша новація є великим позитивом для тих, хто вже вийшов на...

Корупція в медицині – здоров’я за готівку

Корупція в медицині – здоров’я за готівку

20 жовтня 2017

За даними загальнонаціонального соціологічного опитування, проведеного Фондом «Демократичні інціативи імені Ілька Кучеріва» (http://dif.org.ua/) у вересні 2017 року, майже 72% українців вважають, що Україні потрібна медична реформа.

«В поліції лише 10% нових облич» - експерт ЦППР

«В поліції лише 10% нових облич» - експерт ЦППР

24 листопада 2017

За майже два роки з моменту створення Національної поліції ситуація в цій сфері суттєво не змінилась. Причина у відсутності системних змін, у половинчастості заходів і у масовому збереженні тих самих...

Про нас

Ми Науково-дослідницький інститут Європейської інтеграції та регіональних досліджень (НДІ ЄІРД) що є структурним науковим та навчальним підрозділом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Будьмо на зв'язку:

Контакти

  rieirssite (@) gmail.com
  +380372 52 30 53
  +380372 55 71 82
  Вул. Нагірна, 7
Чернівці, 58001, Україна