Середа, 18 квітня 2018 09:13

Експерти обговорили українсько-польські відносини Рекомендовані

17 квітня 2018 р. в Науково-дослідницькому інституті Європейської інтеграції та регіональних досліджень (НДІ ЄІРД) відбулася організована Інститутом у співпраці із Центром "Східна школа польських студій імені Антона  Кохановського" експертна дискусія "Українсько-польські відносини: виклики сучасності". В дискусії взяли участь українські та польські науковці й експерти, а також гості нашого університету з Греції.

Директор НДІ ЄІРД, доктор політичних наук, професор Анатолій Круглашов як модератор дискусії окреслив основні виклики сучасних українсько-польських взаємин і визначив коло питань, що потребують обговорення та вирішення. Він звернув увагу на небезпеку політизації історії польсько-українських стосунків та необхідність пошуку виважених рішень із обох сторін, які б забезпечили тривалість нашого двостороннього діалогу та подальший розвиток стратегічного партнерства, яке відповідає життєвим інтересам обох сторін.  

Доктор габілітований, професор Люблінського університету ім. Марії Кюрі-Склодовської – співмодератор дискусії  Валентин Балюк у своєму виступі привернув увагу до актуалізації в сучасному політичному дискурсі  обох країн проблемних питань історичного минулого українського і польського народів та використання цих тем для досягнення політичних цілей і мобілізації прихильників на внутрішньополітичному ринку. Він також наголосив, що намагаючись здійснювати “історичну політику” український та польський Інститути національної пам’яті перетворюють історію в політичний інструмент. Водночас зауважив, що в інтересах як польської, так й української держави і суспільств має бути не минуле, а майбутнє. На думку науковця корисним для обох країн буде пошук спільного інтересу в широкому діапазоні питань від співпраці в економічній сфері і до проблем регіональної та глобальної безпеки.

Голова Чернівецького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича доцент кафедри міжнародних відносин ЧНУ Владислав Струтинськй навів позитивні приклади співпраці громад Сторожинецького району з польськими ґмінами Лодзького воєводства. Але попри неодноразово проголошену українськими офіційними особами різних рівнів щирість намірів такої співпраці нерідко реальність геть інша. Так учасники експертної дискусії дізналися, яких зусиль вартував пропуск через кордон та митне оформлення додаткового устаткування для пожежної машини, раніше подарованої одній з громад сторожинеччини.

Доцент кафедри політології та державного управління ЧНУ Сергій Швидюк звернув увагу на проблему трудової та освітньої міграції з України до Польщі і наголосив на тому, що з польського боку ведеться робота над новою концепцією міграційної політики, покликаною створити умови для вирівнювання демографічного і трудового балансу, необхідного для подальшого зростання польської економіки, тоді як українська держава у цьому питанні демонструє повну розгубленість.

В обговоренні окреслених вище, та інших питань польсько-українських відносин взяли активну участь науковці доктор наук із державного управління, доцент Віталій Шпачук, кандидати історичних наук, доценти Наталія Стрельчук та Наталія Нечаєва Юрійчук, кандидати політичних наук, асистенти Уляна Гевюк та Ірина Равлик, а також експерти-практики: начальник відділу господарського та технічного забезпечення Чернівецької обласної ради Артур Оскварек, головний спеціаліст Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації Мирослав Медвідь. Свої міркування висловили й науковці з університету Пантеіон (м. Афіни, Греція).

 

Новини партнерів

«На пенсію – не раніше, ніж відпрацюєш 35 років», - експерт РПР

«На пенсію – не раніше, ніж відпрацюєш 35 років», - експерт РПР

20 жовтня 2017

11 жовтня в дію вступив закон про пенсійну реформу, який закріплює осучаснення пенсій та збільшення мінімального страхового стажу. Якщо перша новація є великим позитивом для тих, хто вже вийшов на...

Корупція в медицині – здоров’я за готівку

Корупція в медицині – здоров’я за готівку

20 жовтня 2017

За даними загальнонаціонального соціологічного опитування, проведеного Фондом «Демократичні інціативи імені Ілька Кучеріва» (http://dif.org.ua/) у вересні 2017 року, майже 72% українців вважають, що Україні потрібна медична реформа.

«В поліції лише 10% нових облич» - експерт ЦППР

«В поліції лише 10% нових облич» - експерт ЦППР

24 листопада 2017

За майже два роки з моменту створення Національної поліції ситуація в цій сфері суттєво не змінилась. Причина у відсутності системних змін, у половинчастості заходів і у масовому збереженні тих самих...

Про нас

Ми Науково-дослідницький інститут Європейської інтеграції та регіональних досліджень (НДІ ЄІРД) що є структурним науковим та навчальним підрозділом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Будьмо на зв'язку:

Контакти

  rieirssite (@) gmail.com
  +380372 52 30 53
  +380372 55 71 82
  Вул. Нагірна, 7
Чернівці, 58001, Україна